МОТОРНІ СПОРТИВНІ НОВИНИ

освітянський спорт           олімпійський рух            спортивна галузь України

Menu

Асоціації аматорського футболу та «Шкіряному м’ячу» України – 20 років! Рекомендовані

Асоціації аматорського футболу та «Шкіряному м’ячу» України – 20 років!

«ШКІРЯНИЙ М’ЯЧ»: ДВАДЦЯТЬ РОКІВ ВИСОКОГО ПОЛЬОТУ
або зона особливого ставлення до дитячого футболу.


Футбол. Фінти. Неймовірні голи. Воротарські сейви. Радість перемоги. Сльози переможених. Подібне можна побачити тільки на головному футбольному турнірі – Всеукраїнських змаганнях «Шкіряний м’яч». Через горнило справжніх спортивних випробувань пройшло майже все хлоп’яче населення нашої держави. Звичайно, не всі вони тримали в руках чемпіонські кубки і золоті медалі, але кожний з них зійшов на свій чемпіонський Олімп.
Український «Шкіряний м’яч» перегортає свою чергову вагому 20-річну сторінку звершень. Упродовж усього періоду нашої спортивно-футбольної незалежності Асоціація аматорського футболу України і Всеукраїнський клуб «Шкіряний м’яч» разом з обласними федераціями, Міністерством молоді і спорту, Федерацією футболу України, освітянським Спорткомітету, місцевими меценатами, учителями фізичної культури, тренерами, громадськими активістами, представниками засобів масової інформації активно розвивали і популяризували цей всенародно визнаний вид спорту в усіх куточках Української держави.
П’ятдесят два роки тому журналісти всесоюзної газети «Пионерская правда» не встигли оприлюднити заклики про відкриття клубу «Шкіряний м’яч», організовувати дитячі команди, будувати футбольні майданчики і грати у футбол – як гриби після дощу з’явилися тисячі дворових, а потім і шкільних колективів з 11-14 річних хлопчиків. Вони розпочинали свій шлях до чемпіонства з сільських, міських, районних, обласних, республіканських та всесоюзних турнірів.
Особливе місце на дитячій футбольні мапі всесоюзного «Шкіряного м’яча» займала Україна з її багатими юним футбольним талантами. Так, у перші роки існування клубу «Шкіряний м’яч» на Закарпатті змагалося майже триста команд. На Запоріжжі юні футболісти разом з дорослими обладнали майже тридцять футбольних майданчиків. Кожного сезону українські команди були головними претендентами на призові місці. Славну сторінку в історію «Шкіряного м’яча» вписали луганська «Хвиля», київський «Ентузіаст», луганський «Вимпел», донецький «Металіст», рівненська «Зоря», дніпропетровський «Дніпро» …
Розпад Радянського Союзу, утворення нових незалежних держав боляче ударив і по дитячому спорту. Деякі регіони взагалі відмовилися від проведення «Шкіряного м’яча». Повністю було ліквідовано посади інструкторів з футболу в ЖЕКах. Тоді «Шкіряний м’яч» поступово почав з’являтися на шкільних майданчиках і в спортивних залах під орудою учителів фізкультури. На жаль, можновладцям було не до спорту, тим паче до дитячого футболу. Вогник колись найулюбленіших дитячих турнірів ледве жеврів …
Та в Україні знайшлася людина, яка розуміла, що інвестиції в дітей – це - інвестиції в майбутнє держави. І це свідоме для себе рішення прийняв відомий український бізнесмен і меценат Федір Іванович Шпиг. Новоспечений президент Асоціації аматорського футболу України відразу визначився з пріоритетами: це – відродження всеукраїнських аматорських змагань (чемпіонат і Кубок України) та «Шкіряний м’яч». Щоб керувати такою потужною дитячою футбольною «імперією», потрібна була фахова команда однодумців. «Шкіряний м’яч» України очолив колишній капітан київського «Динамо», найкращий футболіст Радянського Союзу-1966 Андрій Біба. Надійними помічниками Федора Івановича стали Петро Безносенко, Василь Антонюк, Тарас Клим, Володимир Боденчук. Починання Аматорської асоціації Федора Шпига активно підтримали легенди українського футболу Віталій Хмельницький, Віктор Матвієнко, Євген Рудаков, Михайло Соколовський, Сергій Круликовський, Олег Блохін, Володимир Трошкін, Анатолій Коньков, Андрій Баль. Згодом до команди Федора Шпига приєдналася нова потужна хвиля фахових симпатиків «Шкіряного м’яча» Олександр Каденко, Сергій Загоруйко, Володимир Расторгуєв, Іван Гайворонський.
Федір Шпиг доволі швидко зумів переконати навіть скептиків щодо доцільності проведення таких турнірів. Адже подібні змагання серед 11-14-річних школярів дають змогу виявити найталановитіших і залучити їх до великого футболу. Хоч завдання підготовки майбутніх футбольних зірок для вітчизняних елітних клубів і національної збірної не ставилося. У першу чергу треба було дати дітям зрозуміти, що про них турбуються, що в них є спортивне (і не тільки) майбутнє.
Уже стали історією перші фінальні змагання на призи Всеукраїнського клубу «Шкіряний м’яч», які відбулися в Івано-Франківську. Тоді організували тільки старшу вікову групу. У сезоні-1998 змагалося майже сто команд з усіх куточків України. До фіналу вийшло вісім. А вже наступного-1999 у трьох вікових групах стартувало понад 13 тисяч дитячих колективів. Фінал у кожній групі (по вісім команд). Особливим рядком у нашому «Шкіряному м’ячі» стоїть знаменитий кримський «Артек», який привернув увагу майже 16 тисяч команд. Адже по вісім найсильніших команд з кожної вікової групи здобували право не тільки позмагатися, а й відпочити в знаменитому «Артеці». За ці роки фінальні турніри «Шкіряного м’яча» побували майже в усіх областях нашої держави. Його вихованці успішно представили український дитячий футбол на престижних міжнародних змаганнях у Польщі, Франції, Великій Британії, Бразилії. Їм не було рівних у російських містах Санкт-Петербург та Сочі.
«Шкіряний м’яч» став надійним підґрунтям і помічником для виховання вітчизняних футбольних талантів і додав роботи селекціонерам провідних вітчизняних клубів. Тепер навіть київське «Динамо» і донецький «Шахтар» не гребують цими популярними дитячими змаганнями, а починаючи з обласних фіналів та всеукраїнських зональних турнірів, «нишпорять» у пошуках талановитої футбольної молоді. «Так і має бути, вважає президент «Шкіряного м’яча» Андрій Баба. – Адже особливо сільським хлопцям важко засвітитися на всеукраїнській арені, привернути до себе увагу фахівців. Як на мене, саме тут найбільше з’являється майстровитих футболістів. Тож не випадково саме наш «Шкіряний м’яч» став для багатьох «голеадорів» першим важливим щаблем у майбутній кар’єрі. І це свідчення того, що ми йдемо у вірному напрямку».
Останніми роками «Шкіряний м’яч» вийшов на дуже високий рівень щодо організації та проведення змагань. Всеукраїнські фінальні турніри вже «охрестили» Дитячою Лігою Чемпіонів. Тому до дитячих футбольних баталій відразу потягнулися спонсори. Це – всесвітньовідомі «Соса-Соla», «Данон», «Адідас». Уже кілька років поспіль генеральним спонсором усього аматорського футболу виступає вітчизняна група компаній «Молочний альянс». «І це дуже добре, каже Федір Шпиг. – Наша команда не претендує на монополію «Шкіряного м’яча», усього дитячого спорту і футболу, зокрема. Я навіть за те, щоб уся форма юних гравців була «розмальована» емблемами якнайбільше різноманітних спонсорів. А це - додатково обладнані майданчики, ігрова форма, інвентар, м’ячі, нагородна атрибутика, чітко організований тренувальний процес, поїздки на змагання».
«Шкіряний м’яч» - це вже більше, ніж традиційний масовий дитячий футбольний турнір.
«Шкіряний м’яч» - візитівка українського футболу, усієї України!

вгору