МОТОРНІ СПОРТИВНІ НОВИНИ

освітянський спорт           олімпійський рух            спортивна галузь України

Menu

Вадим Стеценко: «Здорова та щаслива молодь – це майбутнє держави, яка претендує на гідне місце в Європі»

Вадим Стеценко: «Здорова та щаслива молодь – це майбутнє держави, яка претендує на гідне місце в Європі»
Голова Комітету з фізичного виховання та спорту МОН УкраїниВадим Стеценко узяв участьу Міжнародній науково-методичній конференції «Сучасні проблеми та перспективи розвитку фізичного виховання, здоров’я професійної підготовки майбутніх фахівців з фізичного виховання та спорту» і презентував доповідь на тему «Напрямки розвитку фізичного виховання та спорту у вищих навчальних закладах».
                                               ххх
Пропонуємо вашій увазі тези до виступу Вадима Стеценка на Міжнародній науково-практичній конференції «Сучасні проблеми та перспективи розвитку фізичного виховання, здоров’я і професійної підготовки майбутніх фахівців з фізичного виховання та спорту»:
Шановні колеги!
Дякую Організаційному комітету 8-ї Міжнародної науково-практичної  конференції за запрошення та можливість взяти участь у цьому поважному зібранні та поділитися своїми  думками щодо розвитку фізичної культури і спорту  серед студентської молоді у вищих навчальних закладах.
Здорова та щаслива молодь – це майбутнє держави, яка претендує на гідне місце в Європі. На жаль, сьогодні значна частина нашої молоді не виявляє особливого бажання вести здоровий спосіб життя та займатись руховою активністю і спортом.
Ми всі знаємо, що однією з проблем в Україні є стан здоров’я української молоді, який щороку погіршується. 
Сьогодні відсутні належні умови,  належна спортивна інфраструктура, мотивація до занять фізичною культурою і спортом для студентів. Не всі ВНЗ мають кафедри з фізичного виховання.
Необхідно створювати умови та мотивацію до занять спортом та руховою активністю для наших студентів, щоб займатися спортом було модно.
Приємно відзначити, що Міністерством освіти і науки України внесено зміни до Типової форми контракту з керівником державного ВНЗ, що передбачає відповідальність за дотримання належних умов для ведення здорового способу життя та розвиток спортивної бази ВНЗ.
Ці зміни в контракті посприяють звернути увагу на розвиток фізичного виховання та спорту деяких ректорів вишів, зокрема, відновлення та збереження функціонування кафедр фізичного виховання.
Забезпечення діяльності кафедр питання не просте, тому, що відповідно до Закону України  «Про вищу освіту» перелік дисциплін та зміст освітніх програм для здобувачів вищої освіти визначають вищі навчальні заклади згідно із стандартами вищої освіти у межах кожної спеціальності.
Комітетом було здійснено моніторинг стандартів вищої освіти різних спеціальностей освітнього ступеня «Бакалавр» і за результатами повідомляю, що,  в жодній спеціальності не визначено наявності серед компетентності випускника, загальної компетентності рухової активності та ведення здорового способу життя.
Давайте подумаємо разом, чи потрібні державі фахівці, які неспроможні успішно реалізувати здобутий інтелектуальний потенціал через вади здоров’я?
Хочу звернути увагу, що 9 лютого цього року Президент України своїм Указом № 42 схвалив Національну стратегію з оздоровчої рухової активності в Україні на період до 2025 року «Рухова активність – здоровий спосіб життя – здорова нація», серед основних завдань якої визначено: «модернізація в навчальних закладах системи фізичного виховання, яке має бути органічно поєднано з іншими компонентами здорового способу життя; посилення відповідальності керівників навчальних закладів за забезпечення, розвиток і модернізацію фізичного виховання та належний рівень рухової активності».
Враховуючи зазначене необхідно внестизміни до структури стандарту вищої освіти загальну компетентність, яка передбачатиме збереження здоров’я студентської молоді на основі використання різних видів та форм рухової активності.
Передбачити введення на 1-2 курсі обов’язкової дисципліни «Фізична культура».
для науково-педагогічних працівників кафедр фізичного виховання передбачити у відповідних нормативних  документах додаткові види навчальних занять з фізичної культури, зокрема секційних занять, організації і проведення загальнодоступних спортивних змагань у поза навчальний час тощо.
Спортсмени, які мають спортивні результати і гідно представляють нашу державу на Міжнародних змаганнях різних рівнів не мають додаткових пільг при вступі до ВНЗ.
Томудля створення мотивації для зазначених спортсменів необхідно розробити та внести зміни до наказу Міністерства освіти і науки України від 13 жовтня 2016 р. № 1236 «Про затвердження Умов прийому на навчання до вищих навчальних закладів України».
У вищих навчальних закладах необхідно створювати секції, клуби,центри студентського спорту, ліги з видів спорту, проводити спортивні заходи серед студентів та брати участь студентам у міжнародних спортивних змаганнях.
Створювати спортивні клуби з видів спорту. Знайти відповідну базу, якщо такої у даному виші ще немає. Можливо, стимулювати студентів за відвідування спортивної секції. Накачані м’язи, треновані стегна, швидкість, спритність їх же десь треба продемонструвати, навіть похизуватися перед друзями. І тут не потрібно придумувати черговий «велосипед». Тільки через студентські змагання, турніри, універсіади та інші змагання. І якщо, дійсно, буде справжня конкуренція, тоді й легше буде формувати команди з видів спорту для всеукраїнських і міжнародних змагань.
Щодо проведення спортивних змагань серед студентів, необхідно зробити особливий акцент на спортивні  змагання у вишах із активним залученням органів студентського самоврядування. Проведення Всеукраїнської універсіади повинно бути пріоритетним для нас. До програми цих змагань включаються види спорту, які представлені на Всесвітніх Універсіадах, і ці змагання є відбірковими для участі в них. Тому нам разом потрібно підняти рівень цих змагань за рахунок організації, представництва ВНЗ та фінансового забезпечення. Для більшого суспільного резонансу доцільним видається проводити фінали Всеукраїнської Універсіади в один період і в одному місті.
 Окрім спортивних змагань тут доцільно практикувати одночасне проведення тематичної студентської наукової конференції, конкурсу наукових робіт, а також творчих конкурсів на кращу фотографію, малюнок й вірш студентів  на спортивну тематику. Є ще й багато інших інновацій для підвищення престижності внутрішньої Універсіади.
Крім того, необхідно розглянути можливість щодо започаткування нового спортивного проекту для видів спорту, які не входять до програм Всесвітніх Універсіад, але є масовими і користуються популярністю серед студентів. Це посприяє залученню більшої кількості студентської молоді до занять спортом. Необхідно створювати студентські ліги із видів спорту, як це практикується у світі та Європі.
Універсіади України - головні комплексні змагання держави серед студентів. Її треба проводити раз у два роки напередодні літньої та зимової Всесвітніх Універсіад. Головне слід поміняти формат цих змагань: вони мають із заходу лише для учасників, про який практично ніхто, крім них не знає, перетворитись у феєричну подію загальнодержавного масштабу. Зокрема, проводитись одночасно з декількох видів спорту в одному місті за активної участі місцевої влади та уваги як місцевих, так і центральних засобів масової інформації. Відкриття та закриття Всеукраїнської Універсіади в майбутньому – це яскраве свято молодості та спорту, утвердження патріотичних почуттів студентства.
Чемпіонати України з видів спорту серед студентів також мають бути популярними й висококласними змаганнями.
Збереження і примноження успіхів вітчизняного студентського спорту на міжнародному рівні.
Важливим питанням для нас є участь у міжнародних змаганнях серед студентів: Всесвітніх Універсіадах, чемпіонатах світу та Європи. Це ті змагання на яких ми презентуємо нашу державу міжнародній спортивній спільноті.
Як відомо, студенти України традиційно демонструють високі результати на Всесвітніх Універсіадах, а також – студентських чемпіонатах світу і Європи.
Участь у цих змаганнях, де беруть участь представники з понад ста вісімдесяти країн світу, – це гарна підготовка для майбутніх учасників Олімпійських ігор та чудова можливість підтвердити високий клас іменитим спортсменам. За результатами Універсіади, Україна входить в десятку кращих країн світу. На останній зимовій Універсіаді збірна команда України виборола десяте загальне командне місце. У серпні цього року студентські збірні команди України візьмуть участь 29-й літній Всесвітній Універсіаді. Планується взяти участь в 19 видах спорту в кількості 150 спортсменів.
Для участі у міжнародних змаганнях необхідно консолідувати зусилля Комітету, Студентської спортивної спілки України, ректорів, федерацій та місцеві органи виконавчої влади.
Всесвітні Універсіади за кількістю учасників змагань, видів спорту, спортивним рівнем учасників, вимогами до організації та проведення змагань є другим спортивним форумом у світі після Олімпійських ігор. На 28-й Всесвітній Універсіаді в Алмати досягнуто попередньої домовленості з президентом та генеральним секретарем ФІСУ про можливість підтримки України на право проведення літньої Всесвітньої Універсіади в Києві у 2021 або 2023роках.
Наша держава зацікавлена у проведенні такого міжнародного форуму.    Це питання зараз вивчається керівництвом держави і маємо надію на реалізацію даного проекту.
Реалізація з піднятих питань посприяє більшому залученню нашої молоді до занять фізичною культурою та спортом і ми отримаємо належну спортивну інфраструктуру, здорову і счастливу молодь.
 
вгору