МОТОРНІ СПОРТИВНІ НОВИНИ

освітянський спорт           олімпійський рух            спортивна галузь України

Menu

П’ЯТЬ ПРІОРИТЕТІВ ЄВГЕНА ІМАСА

П’ЯТЬ ПРІОРИТЕТІВ ЄВГЕНА ІМАСА
З виступу президента Спортивної студентської спілки України, ректора НУФВСУ, професора Євгена Імаса на  конференції СССУ.
Шановні колеги!
         Насамперед, висловлюю щиру подяку президенту Національної академії педагогічних наук, академіку Кременю Василю Григоровичу, який вісімнадцять років очолював Спортивну студентську спілку України. Завдяки Вашим старанням держава гідно репрезентована у Міжнародній федерації студентського спорту (ФІСУ) та входить у топ-десятку за підсумками Всесвітніх Універсіад.  Спасибі Вам, шановний Василю Григоровичу, за унікальний мікроклімат, що панує у Спілці й дає можливість генерувати нові ідеї заради поступу вперед з урахуванням сучасних гуманітарних і соціально-економічних викликів. Сподіваємось, що Ви і надалі будете з нами і добрим словом та своїм авторитетом допомагатимете у вирішенні важливих питань сьогодення. У проекті нової редакції статуту Спілки, який ми розглядатимемо, передбачено введення посади почесного президента, і думаю, що всі делегати будуть вдячні, якщо Ви, шановний Василю Григоровичу, погодитись зайняти цей пост.  
         У межах встановленого регламенту хочу коротко акцентувати вашу увагу, шановні колеги, на перспективних напрямах подальшого розвитку нашої Спілки.
         Перший пріоритет – це розбудова й легалізація роботи Спілки в усіх регіонах України. Тут у нас ще багато не реалізованих резервів. У цьому контексті важливо активізувати організаційну роботу безпосередньо у кожному вищому навчальному закладі. Члени Спілки мали б об’єднатися у спортивні клуби, що взяли б на себе відповідальність за стан спортивно-масової роботи у вищому  навчальному закладі. Тут активно варто співпрацювати з органами студентського самоврядування та студентської профспілки.
         Друге – Всеукраїнська Універсіада має стати головним комплексним змаганням держави. Її треба проводити раз у два роки напередодні літньої та зимової Всесвітніх Універсіад. Головне – варто поміняти формат цих змагань: вони мають із заходу лише для учасників, про який практично ніхто, крім них, не знає, перетворитись у феєричну подію загальнодержавного масштабу. Зокрема, відбуватися одночасно з кількох видів спорту в одному місті за активної участі місцевої влади та уваги як місцевих, так і центральних засобів масової інформації. Відкриття та закриття Всеукраїнської Універсіади в майбутньому – це яскраве свято молодості та спорту, утвердження патріотичності студентства. Окрім спортивних змагань, тут доцільно практикувати одночасне проведення тематичної студентської наукової конференції, конкурсу наукових робіт, а також творчих конкурсів на кращу фотографію, малюнок та вірш студентів  на спортивну тематику. Є ще й багато інших інновацій для підвищення престижності внутрішньої Універсіади. Такий рівень цих змагань викликає необхідність створення організаційного комітету на найвищому рівні. Отримано попереднє погодження про те, що такий орган очолить віце-прем’єр-міністр В’ячеслав Кириленко В’ячеслав, який сьогодні знайшов можливість взяти участь у нашій конференції. Спасибі Вам за увагу до студентського спорту!      
Чемпіонати України з видів спорту серед студентів також мають бути популярними й висококласними змаганнями. Це питання, як і проведення Універсіади, зможемо вирішити лише у тісній співпраці з Комітетом фізичного виховання і спорту Міністерства освіти і науки, його філіями на місцях, Спілкою ректорів, Міністерством молоді та спорту, Національним олімпійським комітетом, Спортивним комітетом та національними федераціями з видів спорту.   
У зв’язку з цим варто підписати з усіма з названих суб’єктів відповідні угоди. Зокрема, пропонується на підставі договору між Спілкою та спортивними федераціями створити Ліги з пріоритетних видів студентського спорту (18-20 таких ліг), що забезпечуватимуть організацію і проведення всеукраїнських змагань та представництво України на Всесвітніх Універсіадах. До речі, тут уже накопичено певний позитивний досвід Федераціями футболу і баскетболу. Щиро дякую президентам цих федерацій Павелку Андрію та Бродському Михайлу.
Третій наш пріоритет – зберегти та примножити успіхи вітчизняного студентського спорту на міжнародному рівні.
Як відомо, студенти України традиційно демонструють високі результати на Всесвітніх Універсіадах, а також – студентських чемпіонатах світу і Європи. Це, безперечно, велика заслуга самих спортсменів, їх тренерів, Міністерства освіти і науки, Міністерства молоді та спорту, спортивних федерацій, які фінансують підготовку спортсменів. За це їм наша глибокаподяка.  Щиро вдячний Міністру молоді та спорту України Жданову Ігорю, першому заступнику Міністра молоді та спорту України, президенту федерації легкої атлетики України Гоцулу Ігорю,  першому віце-президенту Національного олімпійського комітету України, президенту Федерації біатлону України Бринзаку Володимиру, президенту Федерації тенісу України Лагуру Сергію, президенту Федерації фехтування України Гутцайту Вадиму, президенту Федерації волейболу України Мельнику Михайлу, а також федераціям з плавання, дзюдо, гімнастики та інших видів спорту. Слова подяки адресую нашим партнерам – фізкультурно-спортивним товариствам та відомствам, насамперед голові ФСТ «Динамо» Коржу Віктору та голові ФСТ «Спартак» Баженкову Євгену.
   
Головне з порушеного питання  не ділити спортсменів на наших і не наших, як це інколи бувало з боку окремих державних інституцій та громадських організацій фізкультурно-спортивної спрямованості. Намагання принизити роль результатів на Всесвітніх Універсіадах від лукавого. Участь у цих змаганнях, де беруть участь представники з понад ста вісімдесяти країн світу, – це добра «школа» для майбутніх учасників Ігор Олімпіад та чудова можливість підтвердити високий клас іменитим спортсменам. Нас повинно об’єднувати прагнення забезпечити гідну репрезентацію України на світовому спортивному форумі студентства – одних з найпрестижніших змагань у міжнародному спортивному співтоваристві. За твердженням експертів за Всесвітніми Універсіадами через телебачення спостерігає кілька мільярдів глядачів з усіх континентів.
Сьогодні я щиросердно вдячний ректорському корпусу за всебічну допомогу видатним спортсменам успішно поєднувати здобуття вищої освіти з підготовкою та участю у спортивних змаганнях найвищого міжнародного рівня, а також й за фінансування їх участі у змаганнях студентів. Особливі слова вдячності адресую голові ради ректорів України, ректору Київського національного університету імені Тараса Шевченка, професору Губерському Леоніду, голові ради ректорів Київського регіону, ректору Київського національного університету будівництва і архітектури, професору Кулікову Петру, ректору Національного педагогічного університету імені Драгоманова, професору Андрющенку Віктору, ректору Тернопільського національного економічного університету, професору Крисоватому Андрію, ректору Чернігівського національного педагогічного університету імені Шевченка, професору Носку Миколі.
Щиро дякую керівникам профільних вишів – ректору Львівського державного університету фізичної культури імені Івана Боберського, професору Приступі Євгену, ректору Придніпровської академії фізичної культури і спорту, професору Савченко Віктору, ректору Харківської державної академії фізичної культури, професору Ажиппо Олександру та всім делегатам нашої конференції за активну розбудову студентського спортивного руху.         
Четверте, на чому я хочу сконцентрувати вашу увагу – це те, що Україна має стати місцем проведення міжнародних спортивних змагань серед студентів – чемпіонатів Європи, світу та Всесвітніх Універсіад. На жаль, ми не маємо тут ще достатнього досвіду. Змагання зазначеного рівня відбулись у Києві ще дев’ять років тому – це був чемпіонат Європи з футболу серед студентів, а у 2012 році в Харкові відбувся чемпіонат Європи з бадмінтону серед студентів.  Разом з цим у столиці нашої держави протягом останніх п’яти років проводились великі міжнародні змагання з футболу, фехтування, художньої гімнастики, незабаром відбудеться чемпіонат світу з хокею.
 Всесвітні Універсіади за кількістю учасників змагань, видів спорту, спортивним рівнем атлетів, вимогами до організації й проведення змагань є другим спортивним форумом у світі після Олімпійських ігор. Під час мого перебування в Алмати на зимовій Універсіаді досягнуто попередньої домовленості з президентом та генеральним секретарем ФІСУ про можливість підтримки України на право проведення літньої Всесвітньої Універсіади в Києві у 2021 або 2023  роках.
Аналіз засвідчує, що для проведення таких змагань ми маємо певну спортивну базу (Національний спортивний комплекс «Олімпійський»; Палац спорту; стадіони та спорткомплекси окремих столичних вишів; приміщення Міжнародного виставкового центру тощо), транспортну інфраструктуру, готельну мережу. Звичайно, що спортивна база вимагає модернізації. Найбільша ж проблема – це так зване «Олімпійське селище» для учасників та тренерів. Тут є відповідні напрацювання. Розширена довідка з цього питання, де наведені попередні фінансові розрахунки, передана на розгляд Прем’єр-міністра України. У травні цього року можливий перший ознайомчий візит представників ФІСУ до Києва з цього питання.    
Загалом у найближчій перспективі нам необхідно налагодити ще тіснішу співпрацю з ФІСУ.
П’ятий наш пріоритет – фінансова стабільність та організаційна надійність роботи Спілки.     
Для вирішення всіх означених вище завдань потрібні ресурси, передусім фінансові. У зв’язку з цим варто сформувати систему належного фінансування діяльності Спілки. Одним із джерел її асигнувань має стати  фінансова  підтримка з державного бюджету як громадській організації фізкультурно-спортивного спрямування, що має місце для Національного олімпійського  комітету України, Спортивного комітету України, спортивних товариств тощо.  
Другим джерелом могли б бути внески зі спецфондів провідних вишів за умови надання відповідного дозволу на рівні урядового рішення. Тут ми великі надії покладаємо на створення наглядової ради Спілки як це передбачено новою редакцією нашого статуту. Сподіваюсь, що цю раду погодиться очолити та сформувати заступник Міністра освіти і науки України Роман Греба. Є попередня домовленість, що до складу наглядової ради Спілки увійдуть Київський міський голова Кличко Віталій, президент Федерації футболу України, голова Комітету з питань бюджету Верховної Ради України Павелко Андрій, Міністр молоді та спорту України Жданов Ігор.   
Для забезпечення належної організаційної роботи Спілки необхідно започаткувати роботу її виконавчої дирекції. Наш університет готовий надати приміщення для офіційного офісу Спілки та роботи вказаної дирекції. 
Шановні колеги, нам треба ще багато зробити для динамічного розвитку Спортивної студентської спілки України! Переконаний, що в єдності ми спроможні справитися з усіма викликами заради спільної перемоги! 
вгору